GENETİK YAKLAŞIM
MERKEZİMİZDE TARANABİLEN TEK GEN HASTALIKLARI

Merkezimizde embriyolara uygulanan genetik tanı ile genetik hastalıklı çocuğa sahip ve anormal gebelik oluşturma riski yüksek olan pek çok ailenin sağlıklı çocuk sahibi olması sağlanmıştır.
 
Bu konuda birçok ilki gerçekleştiren Gen-Art IVF merkezimizde en son “Spinal Musküler Atrofi (SMA)”  hastalığı taşıyıcılığı bulunan ve daha önceden SMA hastalığı nedeniyle bebek kayıpları bulunan bir çifte PGT uygulanarak seçilmiş sağlıklı embriyolar transfer edilmiş ve ailenin ilk sağlıklı bebeği geçen yaz sonunda dünyaya gelmiştir. PGT uygulamaları ile elde edilen bu sağlıklı bebek doğumları bu ailemizin, diğer ailelerimizin ve en az onlar kadar biz Gen-Art çalışanlarının büyük mutluluğu ve gururu olmaktadır.
 
Gen-Art’ta HLA Doku Uyumluluk Testini (HLA Doku Tiplemesi) uygulamaya başladık. Bu sayede çiftler, hastalıklı çocuklarının tedavisine destek olmak amacıyla hasta kardeşi ile doku uyumu bulunan bebeğe sahip olabilmektedirler.
 
Merkezimizde hastaya spesifik uygulanan bu Tüp Bebek ve PGT çalışmalarımıza ait sonuçlarımız çeşitli uluslararası bilimsel dergilerde makale olarak yayınlanmıştır.